четвер, 9 січня 2014 р.

Самоаналіз уроку української мови,

проведеного Коваль Тетяною Михайлівною

13.12.13. в 5класі ЗОШ № 55

Керівник від бази практики – Лотарева   Тетяна Юріївна

Тема уроку: Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв.
Соціокультурна тема: Видатні українці.

         Відповідно до календарно-тематичного планування на вивчення теми «Фонетика.Орфоепія.Графіка.Орфографія» відводиться 11 годин. Проведений урок – перший у системі уроків.На наступних уроках робота буде спрямовуватися: на вивчення приголосних; на правило вживання букви ь;на позначення звуків на письмі;на співвідношення голосних і приголосних звуків;вживання апострофа.
Метою проведеного уроку було поглибити знання учнів про український алфавіт,сформувати розуміння важливості алфавіту для впорядкування різних матеріалів,вчити розрізняти співвідношення звуків і букв,пояснювати звукове значення букв я, ю, є, ї та щ, удосконалювати навички записуватм слова у фонетичній транскрипції;розвивати творчі здібності учнів,логічність,аналітичність, комунікативність, активність;виховувати патриотизм.
Вибір типу і структури уроку зумовлено завданнями, що вирішувалися на уроці.
        При плануванні та проведенні уроку я дотримувалася загально дидактичних вимог. Для досягнення мети я використовувала такі методи і прийоми навчання як: фронтальне опитування, робота з текстом, уривки інтерактивного уроку,пояснення вчителя, спостереження мовного явища
 «Чому так?», робота з підручником, коментована вправа, диференційовані завдання «Закінчить речення»

      Організаційний момент уроку націлений на підготовку учнів до продуктивної роботи.
             Актуалізація опорних знань сприяє усвідомленню, поглибленню, систематизації та закріпленню навчального матеріалу; робота націлена як на одного учня, так і на весь клас.
    На  мотиваційному етапі уроку  використовувалась інтелектуальна розминка.
          При вивченні нової теми використовувалося: фронтальне опитування робота з підручником, таблиці, проводилося спостереження мовного явища( співвідношення букв і звуків).робота з правами  у підручнику на засвоєння нової теми.Виконання вправ мотивувало самостійну роботу тим, що свідомих та ефективних результатів вони можуть досягти лише постійно практикуючи свої навички та вміння. Кожна з вправ вмотивована і має логічний порядок.
           На етапі закріплення використовувалася робота у групах  та розвиток мовлення.
            На підсумковому етапі- диференційовані завдання «Закінчить речення».
            Завдання використані на уроці допомогли учням навчитися використовувати теоретичні знання, здобуті на попередніх уроках, на практиці.
 Мета уроку досягнена.


середу, 8 січня 2014 р.


«Узгоджено»
 ________________/___________
Підпис                                         ПІП
Коваль Тетяни Михайлівни
студентка групи У 5
Севастопольського міського
гуманітарного університету

Керівник від бази практики:
                                                                                              Лотарева Т. Ю.

Керівник від кафедри:
 Макаренко Л.В.


КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Урок проведено 4 грудня 2013 року в 5 класі  ЗОШ № 55

Тема уроку: Загадка як вид усної народної творчості
          Мета:
·                          ознайомити учнів з поняттям загадка, особливостями її будови, роллю метафори в загадках;
·                          розвивати образне мислення, пам’ять, уяву школярів;
·                          виховувати допитливість,інтерес до народних казок.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Наочність: картки з текстом, малюнки,таблиці, мультемедійна дошка.
Підручник:  Авраменко О. М.Українська література. 5 клас: Підручник для загальноосвітніх навч. закл./О. М. Авраменко – К.: Грамота, 2013.-288 с.
Основні методи і прийоми: «Обміняйтесь компліментами», фронтальне опитування , робота з текстом,  словниковий диктант, пояснення вчителя, гра « Чарівна скринька». робота з підручником, робота у групах, «Мікрофон»



СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА УРОКУ


I. Організаційний момент(1 хв)

II. Установчо-мотиваційний етап(1 хв)
«Обміняйтесь компліментами»

ІІІ. Актуалізація опорних знань(1 хв)
Загадка- ребус

IV. Повідомлення теми, мети й завдань уроку (1 хв)
Слово вчителя

V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу (23хв)
Слово вчителя
Гра "Чарівна скринька»
Робота з підручником
фронтальне опитування
Класифікації загадок
Ігрова хвилинка
Робота з загадками
Вправа «Відгадай загадку».

VI. Закріплення здобутих знань (14 хв)
    Робота у групах: «Перебудова прислів’я в загадку»
V. Підсумок уроку (2 хв)
«Мікрофон»
VI. Самооцінювання  учнів ( 1 хв.)

VIІ. Домашнє завдання (1 хв)













ХІД УРОКУ:

Етап,
метод, прийом, форма. Навчальна ситуація
Зміст діяльності вчителя
Зміст діяльності учнів
I. Організаційний момент

II. Установчо-мотиваційний етап
«Обмін компліментами»











ІІІ. Актуалізація опорних знань








IV. Повідомлення теми, мети й завдань уроку









  V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу









Слово вчителя








  Гра "Чарівна скринька"

















Робота з підручником



















Бесіда


















Вивчення теоретичного понятія



















ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА












Класифікації загадок

















Ігрова хвилинка











Форми загадок.














Спостереження























Вправа «Відгадай загадку».




-Але.

VI. Закріплення нового матеріалу

«Перебудова прислів’я в загадку»


















Робота у групах















V. Підсумок уроку


«Мікрофон»

























VI.Самооцінювання учнів










VI. Домашнє завдання

-          Добрий день.
-          Сідайте.


Ми сьогодні будемо мислити й міркувати (малюю голову чоловічка)
Дивитись й спостерігати (малюю очі),
слухати й прислухатись (малюю вушка),
говорити  й сперечатись (малюю ротика),
писати й малювати, (малюю руки ).
танцювати й стрибати (домальовую ноги).
·        Ось такий вийшов у нас гарний чоловічок. Вам він подобається?
·        Як ви гадаєте, який у нього настрій?
- Я хочу, щоб і в нас сьогодні теж був такий настрій. Посміхніться один одному.І скажіть комплімент

Діти, давайте ми з вами розгадаємо ребус і  визначимо, чому ж саме буде присвячена тема нашого сьогоднішнього уроку.

гад
’’


 
-Сьогодні на уроці ми ознайомимося із загадками як видом усної творчості, розглянемо зміст і форму загадок, з'ясуємо роль метафори в ній, а також навчимося визначати види загадок та відгадувати їх.


- Відкрийте зошити, запишить число і тему уроку.
                                                       


- Послухайте епіграф до уроку( зачитую).
- який епізод життя сільського хлопчика показав С. Васильченко в оповіданні « Золота діжа»?
-Від якого слова походить слово загадка?

-Загадки і дуже давній вид народної творчості. В сиву давнину загадкам надавали магічного значення— своєрідний, вони були пов'язані з культовими обрядами й звичаями, в них помітні сліди первісного світогляду.              Вміле відгадування загадок вважалося ознакою розуму і щасливої вдачі. Загадки служили засобом випробовування мудрості, зрілості людини. У древніх греків та німців загадки прирівнювались до єдиноборств. Їхні легенди свідчать про те, що люди, які не відгадали загадку наказувались смертю.
       Згодом вони втратили свою колишню функцію і використовувались як одна з форм культурної розваги.

-  Давайте зараз зпробуємо відгадати декілька загадок

    Хто поруч іде, а сліду не залишає? (Тінь)
      Без сокири, без лопати поробили собі хати. (Птахи)
    Хто за собою хатку носить? (Черепаха)
     Хоч не шию я ніколи, а голок завжди доволі. (Їжак)
    Хто мовчить, а людей вчить? (Книга)
    Хто найраніше встає? (Півень)
     Зубів не має, а кусається, (Кропива)

- Молодці!

- Отже, що таке загадка?
Давайте відповідь на це запитання знайдемо у підручнику.
-Відкрили с. 140. Знайдіть визначення, що таке загадка і зачитайте вголос
- Давайте запишемо у зошити визначення загадки





-З яких частин складається загадка?




-Добре. Запишить у зошит, з чого складається загадка.

-Продовжуємо читати текст.

- Про що українці складали загадки?






 - Які основні особливості  загадки?












-Послухайте загадку   -  
 «Чорна корова всіх людей поборола, а біла кобила всіх зведе»

- Про що йдеться в загадці?

-  Звідки ви дізналися, адже слів «день» і «ніч» немає в загадці?



-У чому ж полягає основна особливість цієї загадки?



-А що таке метафора?








-Давайте для розрядки
Зробим кілька вправ зарядки.
Руки - вгору, руки – вниз,
На сусіда подивись.
Руки – вгору, руки – вбоки,
І зроби чотири кроки.
Раз – присіли, два – устали,
Пострибали, пострибали.
За столи тихенько сіли

-  А зараз у нас  ще цікавіша робота. Подумайте, як можна назвати цю групу загадок?

1)Часто умивається, та рушником не витирається. (Кіт)

 2)За горами, за долами ходить свита і кожух. (Вівця)

 3)Зимою в білому, як сніг, а літом в сірому гуляє,
  Вловить його ніхто не зміг, тому що ноги довгі має. (Заєць)

-Теми (види) загадок дуже різноманітні.
- Подивіться на таблицю у підручнику- які є види загадок?







-А зараз поділимось на дві команди( за рядами). Я буду загадувати загадки кожній команді.закрили всі підручники.
- Починаємо!
( визначається команда –переможець)
( загадки у підручнику с. 142-143)


 - Молодці!


- Діти, давайте з'ясуємо  форму загадок.

 У якій формі складено цю загадку?
Біжить свинка,
Вирізана спинка,
Оглянеться назад,
А й сліду не знать.(Човен)
- Якій формі записана загадка?
Дві тополі до низу вершинами ростуть

 (Коси)


- Ще є загадки у формі картинок
-         Що ви бачите?
29-04-03.jpg
29-04-02.jpg 


29-04-04.jpg
 










-Але найцікавішими є загадки-жарти або загадки-задачі.

1.      Яких каменів немає в морі?
2.      Під яким кущем ховається  заєць в дощ?
3.      Що стоїть  між небом і землею?
 4.  У мене в двох кишенях є гроші;  коли з одної перекласти в другу одну гривню,  то буде порівну;  коли з другої перекласти   в  першу  одну  гривню,   то   в  першій  буде  вдвічі більше, ніж у другій. (П'ять і сім.)

-Одним із способів приховування задуманого предмета є форма запитання.
-         Наприклад:


Наймиліше у світі — сон (приказка)
Що у світі наймиліше? (загадка)

Давайте й ми прислів’я спробуємо перебудувати  в загадку.



Таблиця 1.
Загадки
Відгадки
Прислів'я
1. Хто людей годує?
1. Праця.
1. Праця людей годує.
2. Що старше від розуму?
2. Увага.
2. Увага старша від розуму.
3. Що у світі найшвидше?
3. Думка.
3. Найшвидша у світі думка.

Таблиця 2.
Прислів'я
Загадки
Відгадки
1. Наймиліше у світі – сон.
1. Що у світі наймиліше?
                1. Сон.
2. Правда у вогні не горить, у  воді не тоне.
2. Що у вогні не горить, у воді не тоне?
2. Правда.

3. Сором пече без вогню.
3. Що пече без вогню?
3. Сором.

- Молодці!

-То що ж таке загадка?






-З яких частин вона складається?



     Яку будову може мати загадка?




     Що таке метафора?






      На які види поділяються загадки?




- А зараз кожний оціне свою роботу на уроці

Гра
« чарівна скринька»
( 3б.)
Групова гра
( 3б.)
Перебудова приказки
( 3б)
Активність на уроці
(0- 3б)






1. с.140 -142 прочитати
2. Записати від старших людей кілька загадок
3. вивчити напам’ять 10 загадок на різні теми
4. придумати свої загадки( за бажанням)


- Дякую за увагу. До побачення.

-Вітають. Слухають.







- діти говорять компліменти













- загадка











- діти записують у зошит тему уроку



-діти слухають.
- розмова хлопчика з дідом про загадку
- гадати, здогадуватись.



Слухають




















Діти підходять до столу, достають з скриньки загадку. Розгадують.





 читають діти 1 абзац
- діти переписюють з підручника визначення загадки.
 Загадка – невеликий твір, в якому в прихованій формі описується задуманий предмет, котрий слід відгадати.
-1. власне загадка( текст)
2. запитання
3. відповідь
-( діти записують у зошит)

-діти читають 2 абзац
-про все щобачила,відчувала, чула, розуміла, потребувало розуміння, осмислення.

- прихований зміст;
-вираження громадськогой побутового досвіду лю­дей;
-стислість і влучність вислову;
-яскравістьі поетичність.
(Особливості народних загадок учні записують у зошити)



-Про зміну дня і ночі

-У загадці про ніч і день говориться не прямо, а в переносному значенні. Ніч – чорна корова, день – біла кобила.
-У тому, що в її осно­ві лежить метафоричне запитання.
Метафора – це перенесення рис одного предмета на інший на основі подібності.
( діти записують у зошит)


Діти роблять зарядку














- загадки про тварин





- діти зачитують і записують у зошит:
-про людей
- про тварин.
- про рослини
- про природу


-         один учень стоїть біля дошки веде облік відгаданих загадок кожною командою.








-у віршованій

-прозова





-дерева, звірів








-голову старої людини,дерева. Хати, пастух, пеньок




-сніг,скелі; коні


































-діти перебудовують прислів’я у загадки


















-Загадка – невеликий твір, в якому в прихованій формі описується задуманий предмет, котрий слід відгадати.
-1. власне загадка( текст)
2. запитання
3. відповідь

-віршовану
- у прозі
- загадки – картинки
- Метафора – це перенесення рис одного предмета на інший на основі подібності.

 - загадки про тварин,про людей, про природу. Про рослини



- діти проставляють собі бали у таблицю







- діти записують домашне завдання







                                                                                                          













                                                                                                          
                                                                                                     ДОДАТОК А

Зразок учнівського зошита

Четверте грудня
Класна робота
Тема. Загадка як вид усної народної творчості

Загадка – невеликий твір, в якому в прихованій формі описується задуманий предмет, котрий слід відгадати.


Загадка
 




          власне загадка( текст)             запитання                            відповідь


Основні особливості загадки

-прихований зміст;
-вираження громадськогой побутового досвіду лю­дей;
-стислість і влучність вислову;
-яскравість і поетичність.

Метафора – це перенесення рис одного предмета на інший на основі подібності.
                                                    Види загадок

-про людей  
- про тварин.
- про рослини
- про природу







        
                                                                                                             ДОДАТОК Б
Зразок  оформлення дошки

Четверте грудня
Класна робота
Тема. Загадка як вид усної народної творчості

’’

гад

 



         


          






          1 команда
           2 команда









29-04-03.jpg29-04-04.jpg29-04-02.jpg









Наймиліше у світі — сон (приказка)
Що у світі наймиліше? (загадка)
                                                            ДОДАТОК В

Епіграф
  - Андрійку, біжи сюди, я тобі загадку загадаю!-                                                                                   гукає дід.                                    
 -...Біжать коні твороні, на них узди порвані.
  Одгадаю і так, і сяк - не виходить.
-         Ні. Так не вгадаєш, глянь краще вгору. Ну і що ти побачив там?
-         Хмари, а більш нічого.
-         Подивись краще, може, то й не хмари.
.
                                                                                    С. Васильченко

                                                                                                           ДОДАТОК  Г
Таблиця 1.

Загадки
Відгадки
Прислів'я
1.
1. Праця.
1. Праця людей годує.
2.
2. Увага.
2. Увага старша від розуму.
3.
3. Думка.
3. Найшвидша у світі думка.


Таблиця 2.

Прислів'я
Загадки
Відгадки
1. Наймиліше у світі – сон.

                1. Сон.
2. Правда у вогні не горить, у  воді не тоне.

                   2. Правда

3. Сором пече без вогню.

3. Сором.




                                                                                                           ДОДАТОК  Ґ
Оцінювання учнів на уроці

Гра
« чарівна скринька»
( 3б.)
Групова гра
( 3б.)
Перебудова приказки
( 3б)
Активність на уроці
(0- 3б)