неділя, 15 грудня 2013 р.

  «Узгоджено»
 ________________/___________
Підпис                                         ПІП
Коваль Тетяни Михайлівни
студентка групи У 5
Севастопольського міського
гуманітарного університету

Керівник від бази практики:
                                                                                              Лотарева Т. Ю.

Керівник від кафедри:
Макаренко Л.В.


КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Урок проведено 14 грудня 2013 року у 5 класі  ЗОШ № 55

Тема уроку:Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв.
Мета:
·        поглибити знання учнів про український алфавіт,сформувати розуміння важливості алфавіту для впорядкування різних матеріалів,вчити розрізняти співвідношення звуків і букв,пояснювати звукове значення букв я, ю, є, ї та щ, удосконалювати навички записуватм слова у фонетичній транскрипції;
·        розвивати творчі здібності учнів,логічність,аналітичність, комунікативність, активність;
·        виховувати патриотизм.

Тип уроку: комбинований
Наочність: картки з текстом, таблиці
Підручник: Українська мова. 5 клас: Підручник для загальноосвітніх навч. закл./О.В. Заболотний , В.В. Заболотний. – К.: Генеза, 2013.-256 с.
         Основні методи і прийоми: фронтальна бесіда, робота з текстом, уривки інтерактивного уроку,пояснення вчителя, евристична бесіда « Чому так?», робота з підручником, коментована вправа, «Закінчить речення»


    СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА УРОКУ


I. Організаційний момент(1 хв)

II. Перевірка домашнього завдання ( 1 хв)

ІІІ. Актуалізація опорних знань(2 хв)
 « Асоциативний кущ»

ІV.Настановочно- мотеваційний етап ( 1хв)
Інтелектуальна розминка

V. Повідомлення теми, мети й завдань уроку (1 хв)
Слово вчителя

VІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу (21 хв)

Фронтальна бесіда
Робота з підручником
« Чому так?»

VIІ. Закріплення здобутих знань (15 хв)
Вивчення скоромовки
Робота з підручником
Конкурс 1 «Коректори»
 Конкурс 2«Цікаві букви та хитрі звуки»(робота у групах)
 
VІІІ. Підсумок уроку (2 хв)
« Продовжте речення»
Оцінювання діяльності учнів

ІХ. Домашнє завдання (1 хв)















ХІД УРОКУ:

Етап,
метод, прийом, форма. Навчальна ситуація
Зміст діяльності вчителя
Зміст діяльності учнів
I.Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Актуалізація опорних знань

«Асоциативний кущ»













ІV.Настановочно- мотеваційний етап

Інтелектуальна розминка







V.Повідомлення теми уроку й мети





VІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу



Фронтальна бесіда


















Робота з підручником













« Чому так?»


























физхвилинка


VI. Закріплення здобутих знань



Вивчення скоромовки



Робота з
підручником





Конкурс 1 «Коректори»












 Конкурс 2
«Цікаві букви та хитрі звуки»

(робота у групах)









VІІ.Підсумок уроку
 « Продовжте речення»


Оцінювання діяльності учнів



VIІІ. Домашнє завдання

-          Добрий день.
-           Сідайте

-Давайте пригадаємо, що ви вивчали на попередніх уроках.

- Який розділ мовознавчой науки ми зараз вивчаємо?
- що вивчає фонетика?
- які бувають звуки?
- Чим відрізняють голосні звуки від приголосних?



-На які групи поділяються приголосні звуки?

-Коли тверді приголосні пом’якшуються?




- Відгадайте загадку  й спробуйте сформулювати тему уроку:

З однієї ми родини.від Андрія до Ярини,
Як по одному самі, ми буваємо німі,
Хоч і маєм різні назви
Й добре знаєте всіх нас ви.
Певним танемо рядком –
Заговорисмо ладком.
Ми- писемності основа.А без нас ніхто не слова.
- Що це?

- Сьогодні на уроці ми будемо говорити про те, якими буквами позначаємо на письмі звуки та чому в деяких словах кількість букв і звуків різні.

- Відкрийте зошити і запишіь тему уроку


- Діти,скажіть  які ви знаєте знаки письма?

- Що належить до буквених знаків?
- Що належить до небуквенних знаків?


- Що таке розділові знаки?



( послідовно вивішую таблицю)


-Давайте дітальніше зупинимось на алфавіті.
-Що таке алфавіт?
- Відкрийте форзац на початку підручника.
 -Що ви бачите?
- Скількі букв?
Яких букв букв немає у російському алфавіти на відміну від українського?
- А яких немає в українському алфавіті на відміну від російського?
-Добре!
- А тепер, давйте скористаємось алфавітом і виконаємо вправу 166
- А тепер поговоримо про співвідношення букв та звуків
-відгадайте загадку:
Прудко бігає в пустелі,
Вежу, мур, паркан і скелю
Подолати зможе враз
Цей строкатий скелелаз.
- запишіть це слово і зробіть транскрипцію
Летить дід — сів на цвіт, волосинки розгортає, солоденького шукає.
Чі однакова кількість букв і звуків у словах?
Чому так?
- Ось давай те ми і з’ясуємо: які букви дають два звуки. У підручнику на с. 79 розглянемо таблицю
-0тже, ми з вами з’ясували які буква дають два звуки. А також, що  в українській мові існує злиття букв.
- А зараз спробуємовиконати вправу 168
Два звуки
 Один звук




 Прочитати скoромовку. із'ясувати кількість букв та звуків в видiлених словах.
Їде, їде їжачок, їжачoк-лісовичoк,
Їде, їде до змії — прoганятиме її.
- Давай те вивчемо цю скоромовку
- Виразне читання скоромовки напам’ять
-Виконаємо вправу169.Читаємо завдання.-Виконайте цю вправу самостійно. Даю 2 хвилини.
- Перевіряємо
- Добре!
- А  зараз конкур « Коректори»: Відтворіть на письмі текст.Даю 2 хвилини.
1. Вірш Т. Шевченка
...ч...т...с...,  бр...т...  м... ...,
Д...м...йт...,   ч...йт...
І  ч...ж...м...   н......ч...йт...сь
Й  св...г...  н...   ц...р...йт...сь.

2. Прислів'я

Пр...вд... в пр...к...зк...х ш...к...й.
З п...сн... сл...в н... в...к...н...ш.
- Перевіряємо

Виписати слова:
1) ті, що мають більше звуків, ніж букв;( 1 гр.)
2) ті, що мають більше букв, ніж звуків;( 2 гр.)
3) ті, що мають однакову кількість букв і звуків.( 1 і 2 гр.)
Україна, єдність, дзеркало, м'яч, їжа,  історія, дзвоник, знає, цвях, люди, свято, щодня, близький, стоїть, день, якість, сьогодні
- Даю 3 хвилини
-Перевіряємо. У цьому конкурсі одержала перемогу ... команда

-Молодці!
- Отже підіб’ємо підсумки уроку.
1. « На уроці я навчився...»
2. «  На уроці я дізнався ...»
3. « На уроці я відчув...»

- А зараз кожен з вас поставе собі бали за працю науроці





§ 20 с. 78-79, с.80  вправа 173
 Вітають.








- фонетика
- звуковий склад мови
- голосні і приголосні
-В основі голосних звуків лежить голос, а приголосних шум або шум із голосом.
-Тверді та м'які
- глухі та дзвінкі
-М'якість приголосних позначається на письмі буквами І, Є, Ю, Я та м'яким знаком.






Відгадують загадку





 -Літери абетки



- діти зписують тему уроку з дошки.




- буквені, небуквені, розділові знаки
- букви алфавіту.
- Дефис,  знак переносу , знак наголосу,апостроф, пропуск між словами.
-крапка, три крапки, дужки, знак питання,крапка з комою, лапки.знак оклику, двокрапка, тире.














- розташовані у певному порядку букви.
- алфавіт
-33 букви
- ї,ґ

-ъ,ё


- діти виконують вправу у зошиті, коментуючи « ланцюжком»




- ящирка


[йашчирка]

Джміль - [дж м’ і л']


- ні

- Бо деякі букви дають два звуки.
- працюють з таблицею
У підручнику с. 79








- один учень виконує біля дошки











[йіде], [йіжачок].

- діти вчать скоромовку



- один учень читає у голос.


- діти читають у голос





Учітеся, брати мої.
Думайте,читайте
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь.


Правди в приказ ці шукай
З пісні слів не викинеш

- діти зачитують


Діти виконують у зошитах







Кожна команда зачитує
свою відповідь




Діти продовжують речення


-діти заповнюють таблицю самооці-нювання і здають її вчителю. Вчитель виставляє свою оцінку і виводить бал.


















                                                                                                           ДОДАТОК А

Зразок учнівського зошита

Чотирнадцяте грудня
Класна робота
Тема. Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв.
Вправа166.
Вінграновський Микола,Забіла Наталя,Збанацький Юрій, Костенко Ліна, Малишко Андрій, Нестайко Всеволод,Рильський Максим,Симоненко Василь, Стельмах  Ярослав,Тичина Павло,Франко  Іван, Шевченко Тарас.

Ящирка -[й а ш ч и р к а], джміль - [дж м’ і л'].

Вправа168.

Два звуки
Один звук
М’ята
рілля
ясен
цілющий
єдність
синє
дбаєш

мільярд

кулінарія

комп’ютер



Учітеся, брати мої.
Думайте,читайте
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь.


Правди в приказ ці шукай.
З пісні слів не викинеш.

                   б>з
           б<з        
б =з
сьомий
україна
цвях
близький
єдність
люди
день
м’яч
свято
сьогодні
їжа
стоїть
дзвоник
історія
якість
дзеркало
знає
щодня




                                                                                                            ДОДАТОК Б
Зразок  оформлення дошки

Чотирнадцяте грудня
Класна робота
Тема. Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв.






Ящирка -[й а ш ч и р к а], джміль - [дж м’ і л'].




Вправа168.

Два звуки
Один звук
М’ята
рілля
ясен
цілющий
єдність
синє
дбаєш

мільярд

кулінарія

комп’ютер




Їде, їде їжачок, їжачoк-лісовичoк,
Їде, їде до змії  прoганятиме її.





1. « На уроці я навчився...»
2. «  На уроці я дізнався ...»
3. « На уроці я відчув...»











                                                                                                     ДОДАТОК В

Правильна відповідь до конкурсу   «Коректори»


Учітеся, брати мої.
Думайте,читайте
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь.


Правди в приказ ці шукай
З пісні слів не викинеш































                                                                                                          
                                                                                                         ДОДАТОК  Г






                                   Оцінювання учнів на уроці

Виразне читання скоромовки
( 0-3 б.)
Самостійна робота над вправою 169
( 0- 3 б.)


Конкурс « Коректори»
( 0 -3 б)
Конкурс «Цікаві букви та хитрі звуки»
 ( 0-3 б.)
Активність на уроці

(0- 3б)










Немає коментарів:

Дописати коментар