«Узгоджено»
________________/___________
Підпис ПІП
Коваль Тетяни Михайлівни
студентка групи У
5
Севастопольського
міського
гуманітарного
університету
Керівник від бази
практики:
Лотарева
Т. Ю.
Керівник від
кафедри:
Макаренко Л.В.
КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Урок
проведено 14 грудня 2013 року у 5 класі
ЗОШ № 55
Тема уроку:Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків
і букв.
Мета:
·
поглибити знання учнів про український алфавіт,сформувати
розуміння важливості алфавіту для впорядкування різних матеріалів,вчити
розрізняти співвідношення звуків і букв,пояснювати звукове значення букв я, ю, є, ї та щ, удосконалювати навички записуватм слова у фонетичній
транскрипції;
·
розвивати творчі здібності учнів,логічність,аналітичність,
комунікативність, активність;
·
виховувати патриотизм.
Тип уроку: комбинований
Наочність: картки з текстом, таблиці
Підручник: Українська мова. 5 клас: Підручник для загальноосвітніх навч. закл./О.В.
Заболотний , В.В. Заболотний. – К.: Генеза, 2013.-256 с.
Основні методи і прийоми: фронтальна
бесіда, робота з текстом, уривки інтерактивного уроку,пояснення вчителя,
евристична бесіда « Чому так?», робота з підручником, коментована вправа,
«Закінчить речення»
СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА УРОКУ
I.
Організаційний момент(1 хв)
II. Перевірка домашнього завдання ( 1 хв)
ІІІ.
Актуалізація опорних знань(2 хв)
«
Асоциативний кущ»
ІV.Настановочно-
мотеваційний етап ( 1хв)
Інтелектуальна
розминка
V. Повідомлення теми, мети
й завдань уроку (1 хв)
Слово вчителя
VІ.
Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу (21 хв)
Фронтальна бесіда
Робота з підручником
« Чому так?»
VIІ. Закріплення здобутих знань (15 хв)
Вивчення скоромовки
Робота з підручником
(робота у групах)
VІІІ. Підсумок
уроку (2 хв)
« Продовжте речення»
Оцінювання діяльності
учнів
ІХ.
Домашнє завдання (1 хв)
ХІД УРОКУ:
Етап,
метод, прийом, форма.
Навчальна ситуація
|
Зміст діяльності вчителя
|
Зміст діяльності учнів
|
|||||
I.Організаційний
момент
II. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Актуалізація опорних знань
«Асоциативний
кущ»
ІV.Настановочно-
мотеваційний етап
Інтелектуальна
розминка
V.Повідомлення теми
уроку й мети
VІ.
Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Фронтальна бесіда
Робота з підручником
« Чому так?»
физхвилинка
VI. Закріплення здобутих знань
Вивчення скоромовки
Робота з
підручником
(робота у групах)
VІІ.Підсумок
уроку
« Продовжте речення»
Оцінювання
діяльності учнів
VIІІ. Домашнє завдання
|
-
Добрий день.
-
Сідайте
-Давайте
пригадаємо, що ви вивчали на попередніх уроках.
- Який розділ
мовознавчой науки ми зараз вивчаємо?
- що вивчає
фонетика?
- які бувають
звуки?
- Чим відрізняють
голосні звуки від приголосних?
-На які групи
поділяються приголосні звуки?
-Коли тверді
приголосні пом’якшуються?
- Відгадайте
загадку й спробуйте сформулювати тему
уроку:
З однієї ми
родини.від Андрія до Ярини,
Як по одному
самі, ми буваємо німі,
Хоч і маєм різні
назви
Й добре знаєте
всіх нас ви.
Певним танемо
рядком –
Заговорисмо
ладком.
Ми- писемності
основа.А без нас ніхто не слова.
- Що це?
- Сьогодні на
уроці ми будемо говорити про те, якими буквами позначаємо на письмі звуки та
чому в деяких словах кількість букв і звуків різні.
- Відкрийте
зошити і запишіь тему уроку
- Діти,скажіть які ви знаєте знаки письма?
- Що належить до буквених знаків?
- Що належить до небуквенних знаків?
- Що таке розділові знаки?
( послідовно вивішую таблицю)
-Давайте
дітальніше зупинимось на алфавіті.
-Що таке алфавіт?
- Відкрийте форзац на початку підручника.
-Що ви бачите?
- Скількі букв?
Яких букв букв немає у російському алфавіти на відміну від
українського?
- А яких немає в українському алфавіті на відміну від
російського?
-Добре!
- А тепер, давйте скористаємось алфавітом і виконаємо
вправу 166
- А тепер поговоримо про співвідношення букв та звуків
-відгадайте загадку:
Прудко бігає в пустелі,
Вежу, мур, паркан і скелю
Подолати зможе враз
Цей строкатий скелелаз.
- запишіть це слово і зробіть транскрипцію
Летить
дід — сів на цвіт, волосинки розгортає, солоденького шукає.
Чі
однакова кількість букв і звуків у словах?
Чому
так?
- Ось давай те ми і з’ясуємо: які букви дають два звуки. У
підручнику на с. 79 розглянемо таблицю
-0тже, ми з вами з’ясували які буква дають два звуки. А
також, що в українській мові існує
злиття букв.
- А зараз спробуємовиконати вправу 168
Прочитати скoромовку. із'ясувати кількість букв та
звуків в видiлених словах.
Їде, їде їжачок, їжачoк-лісовичoк,
Їде, їде до змії — прoганятиме її.
- Давай те вивчемо цю скоромовку
- Виразне читання скоромовки напам’ять
-Виконаємо
вправу169.Читаємо завдання.-Виконайте цю вправу самостійно. Даю 2 хвилини.
-
Перевіряємо
-
Добре!
-
А зараз конкур « Коректори»: Відтворіть на письмі текст.Даю 2 хвилини.
1. Вірш Т. Шевченка
...ч...т...с..., бр...т...
м... ...,
Д...м...йт..., ч...йт...
І
ч...ж...м...
н......ч...йт...сь
Й св...г... н... ц...р...йт...сь. 2. Прислів'я Пр...вд... в пр...к...зк...х ш...к...й. З п...сн... сл...в н... в...к...н...ш. - Перевіряємо
Виписати
слова:
1) ті, що мають
більше звуків, ніж букв;( 1 гр.)
2) ті, що мають більше букв, ніж звуків;( 2 гр.) 3) ті, що мають однакову кількість букв і звуків.( 1 і 2 гр.) Україна, єдність, дзеркало, м'яч, їжа, історія, дзвоник, знає, цвях, люди, свято, щодня, близький, стоїть, день, якість, сьогодні
- Даю 3 хвилини
-Перевіряємо. У цьому конкурсі одержала перемогу ... команда
-Молодці!
- Отже підіб’ємо підсумки
уроку.
1. « На уроці я
навчився...»
2. « На уроці я дізнався ...»
3. « На уроці я
відчув...»
-
А зараз кожен з вас поставе собі бали за працю науроці
§ 20 с. 78-79,
с.80 вправа 173
|
Вітають.
- фонетика
- звуковий склад мови
- голосні і приголосні
-В основі голосних звуків лежить голос, а приголосних шум або шум із
голосом.
-Тверді та м'які
-
глухі та дзвінкі
-М'якість приголосних позначається на письмі
буквами І, Є, Ю, Я та м'яким знаком.
Відгадують загадку
-Літери
абетки
- діти зписують тему уроку з дошки.
- буквені, небуквені, розділові знаки
- букви алфавіту.
- Дефис,
знак переносу , знак наголосу,апостроф, пропуск між словами.
-крапка, три крапки, дужки, знак
питання,крапка з комою, лапки.знак оклику, двокрапка, тире.
- розташовані у певному порядку букви.
- алфавіт
-33 букви
- ї,ґ
-ъ,ё
- діти виконують вправу у зошиті, коментуючи
« ланцюжком»
- ящирка
[йашчирка]
Джміль - [дж м’ і л']
- ні
- Бо деякі букви дають два звуки.
- працюють з таблицею
У підручнику с. 79
- один учень виконує біля дошки
[йіде], [йіжачок].
- діти
вчать скоромовку
- один учень читає у
голос.
- діти читають у голос
Учітеся, брати мої.
Думайте,читайте
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь.
Правди в приказ ці шукай
З пісні слів не викинеш
- діти
зачитують
Діти
виконують у зошитах
Кожна
команда зачитує
свою відповідь
Діти продовжують
речення
-діти заповнюють
таблицю самооці-нювання
і здають її вчителю. Вчитель виставляє свою оцінку і виводить бал.
|
|||||
ДОДАТОК А
Зразок учнівського зошита
Чотирнадцяте грудня
Класна робота
Тема. Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв.
Вправа166.
Вінграновський Микола,Забіла Наталя,Збанацький Юрій,
Костенко Ліна, Малишко Андрій, Нестайко Всеволод,Рильський Максим,Симоненко
Василь, Стельмах Ярослав,Тичина
Павло,Франко Іван, Шевченко Тарас.
Ящирка -[й а ш ч и р к а], джміль - [дж м’ і л'].
Вправа168.
Два звуки
|
Один звук
|
М’ята
|
рілля
|
ясен
|
цілющий
|
єдність
|
синє
|
дбаєш
|
|
мільярд
|
|
кулінарія
|
|
комп’ютер
|
|
Учітеся, брати мої.
Думайте,читайте
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь.
Правди в приказ ці
шукай.
З пісні слів не
викинеш.
б>з
|
б<з
|
б =з
|
сьомий
|
україна
|
цвях
|
близький
|
єдність
|
люди
|
день
|
м’яч
|
свято
|
сьогодні
|
їжа
|
стоїть
|
дзвоник
|
історія
|
якість
|
дзеркало
|
знає
|
щодня
|
ДОДАТОК Б
Зразок
оформлення дошки
Чотирнадцяте грудня
Класна робота
Тема. Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв.
Ящирка -[й а ш ч и р к а], джміль - [дж м’ і л'].
Вправа168.
Два звуки
|
Один звук
|
М’ята
|
рілля
|
ясен
|
цілющий
|
єдність
|
синє
|
дбаєш
|
|
мільярд
|
|
кулінарія
|
|
комп’ютер
|
|
Їде, їде їжачок, їжачoк-лісовичoк,
Їде,
їде до змії — прoганятиме її.
1. « На уроці я
навчився...»
2. « На уроці я дізнався ...»
3. « На уроці я
відчув...»
ДОДАТОК В
Правильна відповідь до конкурсу
Учітеся, брати мої.
Думайте,читайте
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь.
Правди в
приказ ці шукай
З пісні слів
не викинеш
ДОДАТОК Г
Оцінювання учнів на уроці
Виразне читання
скоромовки
( 0-3 б.)
|
Самостійна робота
над вправою 169
( 0- 3 б.)
|
Конкурс «
Коректори»
( 0 -3 б)
|
Конкурс
( 0-3 б.) |
Активність на
уроці
(0- 3б)
|
|
|
|
|
|